Πανεπιστημιακή Ζωή

Φοιτητικό Κέντρο Ηρακλείου
(Φιλοξενεί τις πνευματικές, ψυχαγωγικές, κοινωνικές, καλλιτεχνικές, δραστηριότητες των φοιτητών του Π.Κ., όλων των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας, και άλλων φορέων γνώσης και πολιτισμού της πόλης.)
Πολιτιστικές Ομάδες και Δραστηριότητες Φοιτητών
(Στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, δραστηριοποιούνται πολλές πολιτιστικές ομάδες μέσα από τις οποίες οι φοιτητές εκδηλώνουν τα ποικίλα ενδιαφέροντά τους για τις τέχνες, τον πολιτισμό και την κοινωνική προσφορά.)
Αθλητισμός και Πανεπιστημιακά Γυμναστήρια
(Λειτουργούν δύο γραφεία φυσικής αγωγής και δύο Πανεπιστημιακά Γυμναστήρια στο Ρέθυμνο και στο Ηράκλειο αντίστοιχα σε πλήρη λειτουργία. Οργανώνουν ποικίλα ομαδικά προγράμματα άθλησης, καθώς πανελλήνια και διατμηματικά εσωτερικά, φοιτητικά πρωταθλήματα…)
Μουσεία
(Μουσείο Ιατρικής, Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης, Μουσείο Αρχαίας Ελεύθερνας, Μουσείο Εκπαίδευσης)