ERASMUS +

Το 1986 χρηματοδοτήθηκε από την Ευρωπαϊκή Κοινότητα το πρόγραμμα ERASMUS με στόχο την "προώθηση της Ευρωπαϊκής διαπανεπιστημιακής συνεργασίας ως μέσο βελτίωσης της ποιότητας της εκπαίδευσης". Θεωρήθηκε ότι από τα βασικότερα στοιχεία της διαπανεπιστημιακής συνεργασίας είναι η κινητικότητα των φοιτητών.

To Πανεπιστήμιο Κρήτης συμμετέχει στο πρόγραμμα Erasmus. Για την εγγύηση της πλήρους αναγνώρισης της ακαδημαϊκής εργασίας του φοιτητή, χρησιμοποιεί τις ακαδημαϊκές μονάδες ECTS (European Credit Tranfer System). Στα πλαίσια του Προγράμματος Erasmus+, η Σχολή μας έχει συνάψει πάνω από 40 συμφωνίες με Ευρωπαϊκά Ιδρύματα, στις οποίες καθορίζεται, ο αριθμός των φοιτητών και το διάστημα παραμονής τους στο συνεργαζόμενο ίδρυμα. Οι συμμετέχοντες μπορούν να επιλέξουν την παρακολούθηση μαθημάτων, εργαστηρίων και κλινικών ασκήσεων. Για τη γλωσσική προετοιμασία, υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης μαθημάτων της γλώσσας της χώρας που πρόκειται να επισκεφθεί ο φοιτητής.
Κάθε φοιτητής, πλην των πρωτοετών, μπορεί να μετακινηθεί με το πρόγραμμα Erasmus+. Η προκήρυξη για μετακίνηση φοιτητών με το πρόγραμμα Erasmus+ βγαίνει περίπου στις αρχές Φεβρουαρίου κάθε έτους. Οι αιτήσεις γίνονται ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων του και αξιολογούνται από την Ακαδημαϊκή Επιτροπή Διεθνών Ανταλλαγών Φοιτητών της Σχολής. Εφ' όσον εγκριθεί η μετακίνησή του, ο φοιτητής δικαιούται χρηματική επιχορήγηση, η οποία δίδεται μέσω του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) σύμφωνα με τη σειρά κατάταξης.

Ιστοσελίδα του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων: https://www.admin.uoc.gr/intrel/
Προϊσταμένη Τμήματος Διεθνών Σχέσεων: Τόνια Τζανάκη, Τηλ: 2810 393446, e-mail: tzanakit@uoc.gr
Γραμματειακή Υποστήριξη / πληροφορίες Erasmus+: Στέλλα Μελίνα Βασιλάκη, Τηλ. 2810 394010, Email: erasmusmed@uoc.gr