Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Κρήτης

“Γυναίκα και Στρες” – Ημερίδα με ελεύθερη είσοδο

Στις 18 Απριλίου, από τις 19.00 ως τις 20.30

Η σύγχρονη γυναίκα αντιμετωπίζει πολλές προκλήσεις, προσπαθώντας να καλύψει τις ανάγκες της οικογένειας, να επιτύχει την επαγγελματική της καταξίωση και να κατακτήσει τους στόχους και τις φιλοδοξίες της. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να καταλαμβάνεται από άγχος και στρες, καταστάσεις που αποτελούν μάστιγα της εποχής μας. Σε κάθε έκφανση της ζωής της σύγχρονης γυναίκας το στρες έχει τραγικές συνέπειες. Το έντονο στρες επηρεάζει την καθημερινότητα, αυξάνει τον κίνδυνο για υπέρταση, έμφραγμα, αγγειακό εγκεφαλικό επεισόδιο και μείωση του προσδόκιμου επιβίωσης. Η υπογονιμότητα, οι επιπλοκές στη διάρκεια της κύησης, ο πρόωρος τοκετός, οι μετέπειτα διαταραχές στην ανάπτυξη και την συμπεριφορά του παιδιού και η κατάθλιψη στην εμμηνόπαυση είναι, επίσης, κάποιες από τις δυσμενείς συνέπειες του στρες στη γυναίκα.

Τα θέματα αυτά θα αναπτύξουν στις 18 Απριλίου 2024, στην αίθουσα Πολύκεντρου, στις 19.00, ο Ακαδημαϊκός και Ομότιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Γεώργιος Χρούσος, ο Καθηγητής και Διευθυντής της Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Ηρακλείου κ. Αντώνης Μακρυγιαννάκης και η Καθηγήτρια Μαιευτικής και Γυναικολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, κ. Σοφία Καλανταρίδου.

Την εκδήλωση θα συντονίσουν ο Καθηγητής κ. Αντώνης Μακρυγιαννάκης και η δημοσιογράφος κ. Βίκυ Φλέσσα.

Η εκδήλωση οργανώνεται από την Μαιευτική και Γυναικολογική Κλινική τουΠανεπιστημίου Κρήτης υπό την  Διεύθυνση του καθηγητή κ. Μακρυγιαννάκη Αντώνιου. Η εκδήλωση είναι υπό την αιγίδα του Δήμου Ηρακλείου, της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης και του Ιατρικού Συλλόγου Ηρακλείου.

Θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό. Η είσοδος είναι ελεύθερη.

ΟΡΓΑΝΩΣΗ: ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

ΑΙΓΙΔΑ: