Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Κρήτης

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ Δ.ΤΣΕΤΗ –  ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

Ηράκλειο, 11.04.2024

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ Δ.ΤΣΕΤΗ – ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

Η Ιατρική Σχολή συγχαίρει τον καθηγητή Γενικής-Επεμβατικής Ακτινολογίας κ. Δημήτριο Τσέτη, για την τιμητική απονομή τού ανώτατου τίτλου Distinguished Fellow της Ευρωπαικής Εταιρείας Επεμβατικής Ακτινολογίας (CIRSE-Cardiovascular and Interventonal Radiological Soiety of Europe), η oποία πρόκειται να λάβει χώρα κατά την εναρκτήρια τελετή του επερχόμενου ετήσιου συνεδρίου της εταιρίας τον Σεπτέμβριο 2024 στην Λισαβώνα. Ο τιμητικός αυτός τίτλος αποδίδεται κάθε χρόνο σε εξέχοντα μέλη της CIRSE, για τη σημαντική συνεισφορά του στην επιστημονική εξέλιξη της εταιρείας η οποία σημειωτέον αν και εδραζεται στην Ευρώπη, εχει πολυαριθμο αριθμό μελών σε 96 χώρες από όλες τις ηπείρους και αποτελέι μακράν την ισχυρότερη επιστημονική εταιρεία παγκοσμίως στον χωρο της Επεμβατικής Ακτινολογίας με πάνω απο 9000 μέλη.

Ο καθηγητής Δ. Τσέτης προσφέρει ανελλιπώς στην CIRSE τις υπηρεσίες την τελευταία 25ετία έχοντας συμμετάσχει στο ΔΣ της εταιρείας, σε πολυάριθμες επιτροπές, ως συν-συγγραφέας 13 οδηγιών ορθής κλινικής πρακτικής (guidelines), ως εκπαιδευτής και συν-οργανωτής Ευρωπαικών Σχολείων Επεμβατικής Ακτινολογίας και ως εκπρόσωπος της εταιρείας σε επιτροπές της UEMS και της European Society of Radiology (ESR).

Συνοπτικό βιογραφικό του καθηγητή Δ. Τσέτη είναι δημοσιευμένα στο CIRSE 2024 congress…